Kommunikációelmélet
A tantárgy betekintést kíván nyújtani a kommunikációtudomány és a médiatudomány területébe. A kurzus során a hallgatók megismerkednek a kommunikáció fogalmával, szintjeivel, funkcióival, típusaival, majd a tömegkommunikáció és a hálózati kommunikáció specifikus területeivel is.
Bevezetés a filmes nyelvezetbe
A kurzus célja az alapvető narratológiai és filmesztétikai alapfogalmak ismertetése. A hallgatók elsajátítják a legfontosabb filmesztétikai kifejezéseket (mise-en-scéne, kompozíció és keretezés, montázstechnikák) és a klasszikus, modern és posztmodern narratív iskolákra jellemző elbeszélésmódok legfontosabb elemeit.
Fotográfia (1)
A kurzus célja a vizuális kultúra, a fotótörténet és fotóesztétika ismereteinek elsajátítása. A félév során a hallgatók a képalkotás szabályait, illetve a kompozíciós elemek kreatív alkalmazását gyakorolják. Az elméleti és gyakorlati alapismeretek elsajátítása mellett a hallgatók látásmódjának és alkotói gondolkodásmódjának fejlesztésére kerül a hangsúly.
A film és televízió története (1)
A tantárgy az ősfilm megjelenésétől a második világháború végéig ismerteti a filmtörténet első öt évtizedét, miközben bemutatja a legismertebb stílusirányzatokat, áramlatokat, illetve azok történelmi-gazdasági-társadalmi kontextusát, technikai újításait, kiemelkedő alkotóit és alkotásait. A cél a hallgatók általános filmkultúrájának megalapozása, az egymást követő korszakok és stílusirányzatok összefüggéseinek megismerése és megértése, a filmelemzési készségek fejlesztése, és a különböző a filmes irányzatokhoz tartozó alkotók és alkotások bemutatása.
Nonverbális kommunikáció
A kurzus célja, hogy megismertesse a diákokkal az az emberközi kommunikáció legalapvetőbb nonverbális jelzéseit. A tantárgy anyaga segítséget nyújt ahhoz, hogy a hallgató számára megkönnyítse a kommunikációs folyamatot a leendő interjú-alanyokkal, színészekkel és a majdani filmes stáb tagjaival. Emellett betekintést nyújt más kultúrák, és az online világ nonverbális kódjaiba is.
Audiovizuális eszközök használata
A tantárgy során a hallgatók megismerkedhetnek a film és televíziózás területén használt fontosabb audiovizuális eszközökkel. A kurzus célja, hogy rálátást biztosítson a legelterjedtebb DSLR, Mirrorless, tévés, professzionális és VR–kamerák tulajdonságaira, illetve ezek kiegészítő eszközeire (optikák, kameramozgató kellékek és egyéb kiegészítők). A szeminárium során a diákok hasznos tapasztalatokat szerezhetnek a hangforrásról, a hang tulajdonságairól, a hanglánc és a hangsáv elemeiről, a hangfelvétel és rögzítés sajátosságairól, mikrofontípusokról, field-recorderekről (terepfelvevők és rögzítők), csatlakozókról és kábeltípusokról, illetve az alapvető akusztikai fogalmakról. A gyakorlati oldalon a hangsúly a hangtechnikai felszerelések megismerésére helyeződik.